Michael Terpin a dat în judecată compania AT&T de telefonie pentru că a facilitat furtul de criptomonede în valoare de 24 de milioane de dolari.

Conform acuzațiilor aduse de Terpin, angajații AT&T au facilitat procesul de SIM swap. Acest lucru a dat acces hoților la portofelele sale digitale. În acest tip de înșelăciune, hoții pozează în titluarii numărului de telefon. Obțin astfel acces la datele stocate în telefoanele mobile.

În cooperare cu angajații AT&T, hoții au reușit sustragerea de criptomonede în valoare de 23.8 milioane dolari din conturile acestuia.

În conformitate cu datele furnizate de Terpin, contul său a fost accesat fraudulos de două ori în șapte luni. Cu toate că a solicitat înăsprirea sistemelor de verificare a identității apelantului, Terpin afirmă că AT&T nu a implementat nicun demers pentru protecția utilizatorilor.

”Cel mai îngrijorător este că AT&T nu și-a îmbunătățit protecția, chiar dacă știe din numeroasele incidente că unii dintre angajații săi cooperează activ cu hackerii în fraude SIM swap, oferindu-le hackerilor acces direct la informațiile despre clienți și prin procedurile de securitate ale AT&T”

se susține în documentele depuse de avocații lui Terpin.

Acesta a solicitat compensații de 23.8 milioane de dolari și alți 200 milioane de dolari în daune punitive. Procesul a fost inițiat cu ajutorul companiei de avocatură Greenberg Glusker din Los Angeles în data de 15 august.

De asemenea

Terpin a argumentat că acest tip de probleme de securitate nu sunt o noutate pentru compania AT&T:

”În ultimele luni, autoritățile din SUA au confirmat implicarea conștientă a angajaților AT&T în activități derulate de cyber-teroriști și hoți. Aceștia obțin profituri prin facilitarea fraudelor de SIM swap”.

Într-o declarație de presă, Terpin a susținut de asemenea că acest tip de incidente afectează procesul de adopție a criptomonedelor:

”Adoptarea în masă a criptomonedelor nu poate avea loc atâta timp cât angajații companiei de telefonie acordă accesul neautorizat la inima vieții digitale a tuturor”.